Reklama
  • Środa, 6 kwietnia 2016 (11:00)

    Arytmia. Gdy serce zgubi rytm

W ciągu ostatniego miesiąca aż 3 razy zemdlałam! Poza tym często jest mi duszno. Lekarz rodzinny stwierdził u mnie zaburzenia rytmu serca. Co to takiego?

Mięsień sercowy, kurcząc się i rozkurczając, pompuje krew do wszystkich narządów. Regularność tych skurczów może zostać zakłócona i wówczas serce przyspiesza albo spowalnia pracę. Jeśli zaburzenia rytmu trwają długo, mogą spowodować zawroty głowy, kołatania serca, męczliwość, trudności w złapaniu tchu.

W bardziej nasilonych arytmiach może wystąpić nawet ból w klatce piersiowej.Wielu chorych nęka niepokój, pojawiają się napady lęku. Zaburzeń rytmu serca nie wolno bagatelizować, bo mogą stanowić zagrożenie dla życia. Powinnaś być pod stałą opieką kardiologa i systematycznie zażywać leki regulujące pracę serca.

Reklama

Czy migotanie przedsionków to to samo co arytmia? Jakie są jego przyczyny?

Migotanie przedsionków to jeden z częstszych rodzajów arytmii, wykrywany u 2 na 100 osób. Najczęściej jest ono spowodowane nadciśnieniem tętniczym lub rozwijającą się skrycie chorobą niedokrwienną (wieńcową).

Przyczyną migotania może być zapalenie mięśnia sercowego albo osierdzia (np. wskutek niedoleczonej grypy), a ponadto zaburzenia kurczliwości włókien mięśniowych w obrębie mięśnia sercowego (np. z powodu spadku poziomu elektrolitów).

Czasami powodem arytmii mogą być też inne choroby: nadczynność tarczycy, cukrzyca, guzy chromochłonne, nowotwór serca, sarkoidoza (włóknienie płuc). W takich przypadkach trzeba koniecznie zacząć leczyć chorobę pierwotną.

Od czasu, gdy mój mąż zachorował na raka, często czuję nierówne bicie serca, zwłaszcza w nocy. Czy to może być arytmia? Jakie badania powinnam wykonać?

Nie musi to być arytmia. Być może cierpisz na nerwicę, która powoduje podobne objawy. Jeśli nie pomogą Ci dostępne bez recepty leki uspokajające (z magnezem, szyszkami chmielu i walerianą), zgłoś się do lekarza rodzinnego.

Skieruje Cię on na EKG, podstawowe badanie serca pokazujące rytm oraz częstotliwość jego skurczów.

By potwierdzić diagnozę lub ustalić przyczyny ewentualnej arytmii, lekarz może zlecić również wykonanie echa serca (USG) czy elektrograficzną próbę wysiłkową, test pochyleniowy, EKG holterowskie (całodobowe). Ważny jest także pomiar ciśnienia krwi oraz testy laboratoryjne.

Trzeba oznaczyć poziom elektrolitów (potasu, wapnia i magnezu), a ponadto stężenie hormonów tarczycy.

W sytuacji, gdy trudno znaleźć przyczynę omdleń lub innych objawów nękających chorego, lekarz zleca badanie rejestratorem pętlowym (ILR), służącym do ciągłej wielomiesięcznej obserwacji.

Moja 57-letnia siostra mówi, że miesiąc temu wykryto u niej migotanie przedsionków, ale teraz czuje się świetnie i nie musi brać leków. To rozsądne?

Nie. Podczas migotania serce nie jest w stanie wypompować odpowiedniej ilości krwi, by zasilić wszystkie tkanki i narządy. Nawet sporadyczne migotanie jest bardzo groźne dla zdrowia i życia. Może bowiem prowadzić do utworzenia się w sercu skrzepliny.

Gdy podczas rozkurczu oderwie się ona od naczynia wieńcowego, zaczyna wędrować z krwią. Może np. przedostać się do płuc czy mózgu, powodując zator albo zatkać jedną z tętnic szyjnych, czego skutkiem jest udar niedokrwienny mózgu. Migotanie przedsionków zawsze też powoduje osłabienie mięśnia sercowego.

Czy leczenie arytmii jest skuteczne? Jakie leki powinien zapisać mi kardiolog? Czy są drogie?

Wiele leków kardiologicznych ma refundację, nie są więc drogie. Wybór medykamentu zależy od rodzaju arytmii. Czasami wystarczy jedynie uzupełnienie niedoboru elektrolitów, przywracające prawidłową kurczliwość włókien mięśniowych.

Wielu osobom pomaga ustabilizowanie ciśnienia np. lekiem z grupy beta blokerów.

U innych konieczne są specjalistyczne środki kardiologiczne wyrównujące rytm serca. W poważniejszych przypadkach kardiolog kieruje na zabieg chirurgiczny. Przy tachykardii (przyspieszeniu rytmu) przeprowadza się ablację.

U osób z ryzykiem nagłego zatrzymania krążenia wszczepia się kardiowerter-defibrylator, zaś przy bradykardiach (wolnych arytmiach) – rozrusznik stymulujący serce do pracy. Bywa, że arytmia jest wynikiem toksycznego działania alkoholu. Należy wówczas przede wszystkim odtruć organizm.

Lekarz skierował mnie na zabieg ablacji. Na czym on polega? Czy na pewno jest bezpieczny?

Ablacja to zabieg, który polega na usunięciu z serca ogniska, które jest źródłem arytmii. Lekarz wprowadza przez tętnicę udową do serca elektrodę i bada jego aktywność elektryczną. W ten sposób może wykryć źródło arytmii. Następnie końcówkę elektrody rozgrzewa się do temperatury 60 °C i wypala ognisko arytmii.

Ablacja trwa do kilku godzin i jest przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym. Zdaniem kardiochirurgów jest to bardzo skuteczny zabieg – u wielu chorych raz na zawsze rozwiązuje problem arytmii. Jeśli jednak arytmia znów się rozwinie, ablację będzie można powtórzyć.

Jak zapobiec arytmii?

Zadbaj o zdrowe serce już teraz, zanim pojawią się pierwsze symptomy. Co powinnaś robić? Kontroluj ciśnienie krwi. Lecz ewentualne nadciśnienie.

Sprawdzaj kondycję serca i w razie stwierdzenia choroby wieńcowej lub niewydolności serca skrupulatnie przestrzegaj zasad leczenia. Unikaj używek – alkohol i papierosy działają na układ krwionośny i serce zabójczo. Uważaj również na kawę, bo pita w dużych ilościach może powodować zaburzenia rytmu.

Regularnie uprawiaj sport, dzięki czemu zwiększysz wydolność serca.

Walcz ze stresem – naucz się technik relaksacyjnych i stosuj je, bo przewlekłe napięcie może prowadzić do zaburzeń poziomu elektrolitów i mikroelementów niezbędnych dla prawidłowej pracy serca.

Na żywo

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.