Reklama
  • Czwartek, 16 maja 2013 (09:32)

    Ból w klatce piersiowej - o czym świadczy

Zdarza ci się odczuwać nieprzyjemne kłucie za mostkiem? To nie musi być poważna choroba, ale łatwy do wyleczenia problem. Warto jednak zawsze poznać jego przyczynę.

Pobolewanie w klatce piersiowej zwykle wywołuje w nas niepokój. Obawiamy się, że takie dolegliwości mogą świadczyć o problemach z sercem. Na szczęście wcale nie musi tak być. Na wysokości serca znajduje się wiele mięśni i nerwów, a także płuca, opłucna, tchawica oraz piersiowy odcinek kręgosłupa. Dlatego zawsze lepiej sprawdzić źródło dolegliwości. Aby wykryć ewentualne nieprawidłowości w pracy serca najlepiej zrobić badania profilaktyczne (EKG) i codziennie mierzyć ciśnienie. Gdy wyniki są prawidłowe, trzeba zbadać inne przyczyny bólu. Podpowiadamy, jakie są najczęstsze, i radzimy, jak je pokonać.

Skutek zbyt intensywnego wysiłku

Z nadejściem wiosny postanowiłaś zacząć ćwiczyć i dałaś z siebie wszystko na siłowni? Kłucie w klatce piersiowej po tak intensywnym wysiłku jest efektem tzw. mięśniobóli, czyli przeciążenia mięśni. Ta dolegliwość nie zagraża zdrowiu, ale jest bardzo nieprzyjemna. Sprawdź, jak jej uniknąć.

Reklama

●Pamiętaj o rozgrzewce przed treningiem. Przygotujesz ciało do wysiłku i unikniesz kontuzji.

●Po nim weź ciepły prysznic. Nagromadzony w mięśniach kwas mlekowy rozejdzie się po organizmie i unikniesz zakwasów.

Oznaka przewlekłego stresu

Silne, nagłe bóle w klatce piersiowej mogą być dla ciebie sygnałem, że czas zwolnić tempo. Jeśli ostatnio żyjesz w dużym napięciu, sporo pracujesz, nie dosypiasz, odbija się to na twoim zdrowiu. Zacznij działać natychmiast.

●Zwiększ ilość magnezu w diecie. Stres powoduje jego niedobór, a to z kolei osłabia twój układ mięśniowy – dlatego możesz odczuwać ucisk w klatce piersiowej i kłujące skurcze mięśni. Aby uzupełnić braki, pij bogate w magnez kakao, chrup pestki dyni i słonecznika, jedz produkty pełnoziarniste.

●Ogranicz kawę, mocną herbatę, napoje energetyzujące. Zawarta w nich kofeina pobudza układ nerwowy i powoduje wzrost napięcia.

●Znajdź czas na relaks i aktywność fizyczną. Zwalczą stres.

Efekt pracy siedzącej lub niewłaściwej postawy

Godziny spędzone przed komputerem w jednej pozycji, garbienie się – mogą wywołać ucisk w klatce piersiowej. Powód? Przesunięte wskutek zmian zwyrodnieniowych kręgi uciskają nerwy biegnące wzdłuż kręgosłupa i w efekcie odczuwamy ból w jego piersiowym i szyjnym odcinku. Warto jak najszybciej o siebie zadbać, by uniknąć ataku bólu.

●Zacznij ćwiczyć. Najlepiej, jeśli wybierzesz rodzaj aktywności wzmacniający mięśnie pleców np. pływanie czy pilates.

●Pamiętaj o kręgosłupie podczas codziennych czynności. Nie schylaj się, dostosuj wysokość sprzętów domowych do wzrostu.

●Wypróbuj terapię biorezonansem magnetycznym (BRT), masaże, gimnastykę korekcyjną. Takie zabiegi pomagają zmniejszyć ból i zapobiec nawrotom przykrych dolegliwości.

Sygnał problemów z żołądkiem

Gdy czujemy kłucie w klatce piersiowej, rzadko kojarzymy ten objaw z problemami żołądkowymi. Tymczasem ból za mostkiem może być spowodowany niezdrowym odżywianiem się lub chorobą układu pokarmowego. Aby to ustalić, przyjrzyj się swojej diecie i zbadaj u specjalisty.

●Unikaj objadania się. Kiedy jesz za dużo, przepełniony żołądek uciska przeponę, co powoduje nieprzyjemne kłucie.

●Skonsultuj się z gastrologiem. Gdy oprócz bólu w klatce piersiowej często masz zgagę, może to być objaw stanu zapalnego.

Dolegliwość towarzysząca infekcji wirusowej lub grypie

Kłucie w klatce piersiowej to naturalny objaw towarzyszący przeziębieniu. Podczas intensywnego, suchego kaszlu dochodzi do urazów drobniutkich włókien nerwowych. Stan zapalny wyzwala też w organizmie reakcje chemiczne, które powodują uszkodzenia tkanek – bezpośrednie źródło bólu w klatce piersiowej. Nieprzyjemne kłucie minie, jeśli nie zaniedbasz leczenia.

●Zostań w łóżku, gdy czujesz, że łapie cię przeziębienie – najlepiej przez 3 dni. W ten sposób nie tylko zapewnisz organizmowi utrzymanie właściwej temperatury, ale też odciążysz układ krążenia i serce.

●Nie przyjmuj na własną rękę antybiotyków. O doborze środków na receptę zawsze decyduje lekarz.

●Nie lekceważ objawów choroby. Ta zasada jest szczególnie ważna w przypadku grypy. Niedoleczony stan zapalny może bowiem prowadzić do zapalenia mięśnia sercowego. Jest to groźna choroba, która może objawiać się m.in. bólami w klatce piersiowej, kołataniem serca, gorączką lub np. szybkim męczeniem się. Gdy zaobserwujesz u siebie te objawy, wybierz się do lekarza.

U dzieci reaguj natychmiast

Każdy ból w klatce piersiowej u malucha wymaga konsultacji z lekarzem. Może być efektem urazu lub chorób układu oddechowego. Jeśli dziecko skarży się na takie objawy, jak kołatanie serca czy duszność, koniecznie jedźcie do szpitala!

Naj
Więcej na temat:Nie | skutek | godziny | EKG

Zobacz również

  • W Polsce umiera więcej kobiet w wieku 25-64 lata niż w innych krajach Europy. Najczęstszą przyczyną zgonów są choroby układu krążenia. Jak do nich nie dopuścić, wyjaśnia dr Agnieszka Pawlak. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.