Reklama
  • Czwartek, 16 maja 2013 (09:32)

    Ból w klatce piersiowej - o czym świadczy

Zdarza ci się odczuwać nieprzyjemne kłucie za mostkiem? To nie musi być poważna choroba, ale łatwy do wyleczenia problem. Warto jednak zawsze poznać jego przyczynę.

Pobolewanie w klatce piersiowej zwykle wywołuje w nas niepokój. Obawiamy się, że takie dolegliwości mogą świadczyć o problemach z sercem. Na szczęście wcale nie musi tak być. Na wysokości serca znajduje się wiele mięśni i nerwów, a także płuca, opłucna, tchawica oraz piersiowy odcinek kręgosłupa. Dlatego zawsze lepiej sprawdzić źródło dolegliwości. Aby wykryć ewentualne nieprawidłowości w pracy serca najlepiej zrobić badania profilaktyczne (EKG) i codziennie mierzyć ciśnienie. Gdy wyniki są prawidłowe, trzeba zbadać inne przyczyny bólu. Podpowiadamy, jakie są najczęstsze, i radzimy, jak je pokonać.

Skutek zbyt intensywnego wysiłku

Z nadejściem wiosny postanowiłaś zacząć ćwiczyć i dałaś z siebie wszystko na siłowni? Kłucie w klatce piersiowej po tak intensywnym wysiłku jest efektem tzw. mięśniobóli, czyli przeciążenia mięśni. Ta dolegliwość nie zagraża zdrowiu, ale jest bardzo nieprzyjemna. Sprawdź, jak jej uniknąć.

Reklama

●Pamiętaj o rozgrzewce przed treningiem. Przygotujesz ciało do wysiłku i unikniesz kontuzji.

●Po nim weź ciepły prysznic. Nagromadzony w mięśniach kwas mlekowy rozejdzie się po organizmie i unikniesz zakwasów.

Oznaka przewlekłego stresu

Silne, nagłe bóle w klatce piersiowej mogą być dla ciebie sygnałem, że czas zwolnić tempo. Jeśli ostatnio żyjesz w dużym napięciu, sporo pracujesz, nie dosypiasz, odbija się to na twoim zdrowiu. Zacznij działać natychmiast.

●Zwiększ ilość magnezu w diecie. Stres powoduje jego niedobór, a to z kolei osłabia twój układ mięśniowy – dlatego możesz odczuwać ucisk w klatce piersiowej i kłujące skurcze mięśni. Aby uzupełnić braki, pij bogate w magnez kakao, chrup pestki dyni i słonecznika, jedz produkty pełnoziarniste.

●Ogranicz kawę, mocną herbatę, napoje energetyzujące. Zawarta w nich kofeina pobudza układ nerwowy i powoduje wzrost napięcia.

●Znajdź czas na relaks i aktywność fizyczną. Zwalczą stres.

Efekt pracy siedzącej lub niewłaściwej postawy

Godziny spędzone przed komputerem w jednej pozycji, garbienie się – mogą wywołać ucisk w klatce piersiowej. Powód? Przesunięte wskutek zmian zwyrodnieniowych kręgi uciskają nerwy biegnące wzdłuż kręgosłupa i w efekcie odczuwamy ból w jego piersiowym i szyjnym odcinku. Warto jak najszybciej o siebie zadbać, by uniknąć ataku bólu.

●Zacznij ćwiczyć. Najlepiej, jeśli wybierzesz rodzaj aktywności wzmacniający mięśnie pleców np. pływanie czy pilates.

●Pamiętaj o kręgosłupie podczas codziennych czynności. Nie schylaj się, dostosuj wysokość sprzętów domowych do wzrostu.

●Wypróbuj terapię biorezonansem magnetycznym (BRT), masaże, gimnastykę korekcyjną. Takie zabiegi pomagają zmniejszyć ból i zapobiec nawrotom przykrych dolegliwości.

Sygnał problemów z żołądkiem

Gdy czujemy kłucie w klatce piersiowej, rzadko kojarzymy ten objaw z problemami żołądkowymi. Tymczasem ból za mostkiem może być spowodowany niezdrowym odżywianiem się lub chorobą układu pokarmowego. Aby to ustalić, przyjrzyj się swojej diecie i zbadaj u specjalisty.

●Unikaj objadania się. Kiedy jesz za dużo, przepełniony żołądek uciska przeponę, co powoduje nieprzyjemne kłucie.

●Skonsultuj się z gastrologiem. Gdy oprócz bólu w klatce piersiowej często masz zgagę, może to być objaw stanu zapalnego.

Dolegliwość towarzysząca infekcji wirusowej lub grypie

Kłucie w klatce piersiowej to naturalny objaw towarzyszący przeziębieniu. Podczas intensywnego, suchego kaszlu dochodzi do urazów drobniutkich włókien nerwowych. Stan zapalny wyzwala też w organizmie reakcje chemiczne, które powodują uszkodzenia tkanek – bezpośrednie źródło bólu w klatce piersiowej. Nieprzyjemne kłucie minie, jeśli nie zaniedbasz leczenia.

●Zostań w łóżku, gdy czujesz, że łapie cię przeziębienie – najlepiej przez 3 dni. W ten sposób nie tylko zapewnisz organizmowi utrzymanie właściwej temperatury, ale też odciążysz układ krążenia i serce.

●Nie przyjmuj na własną rękę antybiotyków. O doborze środków na receptę zawsze decyduje lekarz.

●Nie lekceważ objawów choroby. Ta zasada jest szczególnie ważna w przypadku grypy. Niedoleczony stan zapalny może bowiem prowadzić do zapalenia mięśnia sercowego. Jest to groźna choroba, która może objawiać się m.in. bólami w klatce piersiowej, kołataniem serca, gorączką lub np. szybkim męczeniem się. Gdy zaobserwujesz u siebie te objawy, wybierz się do lekarza.

U dzieci reaguj natychmiast

Każdy ból w klatce piersiowej u malucha wymaga konsultacji z lekarzem. Może być efektem urazu lub chorób układu oddechowego. Jeśli dziecko skarży się na takie objawy, jak kołatanie serca czy duszność, koniecznie jedźcie do szpitala!

Naj
Więcej na temat:Nie | ból | O | skutek | godziny | EKG

Zobacz również

  • Odpowiedź na to pytanie wy daje się prosta – tyle co ty. Okazuje się jednak, że wcale nie jest to takie oczywiste. Twoje serce może być starsze lub młodsze niż ty sama! Od czego to zależy?... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.