Reklama
  • Środa, 17 kwietnia 2013 (09:49)

    Chelatacja – kroplówką w miażdżycę

Zabieg operacyjny przeprowadza się tam, gdzie zmiany są największe. Żeby leczyć cały układ krążenia, potrzebne są metody skuteczniejsze niż farmakologia i mniej inwazyjne niż chirurgia.

Jest jedną z najgroźniejszych chorób układu krążenia. Miażdżyca potrafi rozwijać się długo i podstępnie, może prowadzić do zawału serca i udaru mózgu.

Nowa metoda leczenia

Zdjęcie

/Flash Press Media
/Flash Press Media

Zdjęcie

/Flash Press Media
/Flash Press Media

Jednym ze sposobów leczenia jest chelatacja – znana na świecie od ponad pół wieku. To metoda nieinwazyjna. Przy pomocy kroplówek wprowadza się do organizmu specjalną substancję EDTA.

Reklama

Podczas zabiegu przez ok. półtorej godziny krąży ona we krwi, rozpuszczając blaszki miażdżycowe w naczyniach krwionośnych. Związek ten jest bezpieczny, a po zabiegu zostaje całkowicie wydalony wraz z moczem.

Dla kogo?

Poddanie się terapii zaleca się m.in. osobom cierpiącym na chorobę wieńcową, zaburzenia krążenia w nogach, w mózgu, cukrzycę typu II.

Kuracja pomaga wyeliminować ból wieńcowy, łagodzi duszność oddechową, poprawia krążenie w naczyniach, normuje ciśnienie tętnicze krwi, zmniejsza zapotrzebowanie na insulinę u chorych z cukrzycą.

Kilkanaście zabiegów

To terapia długotrwała. Aby chelatacja była skuteczna, należy poddać się serii kilkudziesięciu zabiegów. O ich liczbie decyduje lekarz na pierwszej wizycie, na którą trzeba przyjść z dokumentacją choroby. Zabiegi nie są refundowane. Koszt jednego to ok. 160 zł.

Wśród lekarzy są zarówno zwolennicy terapii, jak i jej przeciwnicy.

– Chelatacja wypełnia lukę pomiędzy leczeniem farmakologicznym a operacyjnym miażdżycy. Pozwala usunąć złogi miażdżycowe nagromadzone przez lata – mówi lek. med. Dariusz Siwik z NZOZ Chel-med, który poleca terapię swoim pacjentom.

n

Tele Tydzień
Więcej na temat:zabiegi | kuracja

Zobacz również

  • Jak wygląda badanie i przygotowanie do niego? Ultrasonografia wewnątrzwieńcowa jest badaniem inwazyjnym, dlatego nie można jej traktować jako badania przesiewowego. Polega na wprowadzeniu do... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.