Reklama
  • Wtorek, 6 września 2016 (08:00)

    Czy twoje serce potrzebuje pomocy? Sprawdź to!

Zmieniając styl życia na zdrowszy i rezygnując z używek, możemy uniknąć aż 80 proc. chorób serca.

Gdy serce kłuje lub drży

Reklama

Lekarz ELŻBIETA SANDZEWICZ: Ból w okolicy serca czy drżenie serca może pojawiać się także u zdrowych osób. Takie objawy to częsty skutek życia w napięciu. Nierozładowane emocje sprawiają, że we krwi gromadzi się duża ilość hormonów stresu.

Ich długotrwałe działanie powoduje m.in. wzrost ciśnienia krwi i szybszą pracę serca.

W chwili zdenerwowania pomoże zrobienie kilku głębokich oddechów, wypicie herbatki z melisy lub zażycie ziołowego leku uspokajającego. Najlepszym sposobem na rozładowanie napięcia jest aktywność fizyczna – wystarczy już 30 minut.

Drżenie serca czy nierównomierne bicie może pojawić się także z innych powodów, np. podczas intensywnego odchudzania, po alkoholu lub przyjmowaniu leków moczopędnych. To częsty objaw towarzyszący wypłukaniu elektrolitów, w tym magnezu i potasu.

Od ich właściwego stężenia w organizmie zależy m.in. rytmiczne bicie serca. Wtedy wzbogaćmy dietę w produkty bogate w te pierwiastki, ewentualnie przyjmujmy odpowiedni suplement.

Gdy serce bije nierytmicznie, drży i pulsuje, a na czole pojawia się pot – może być to reakcja na zawarte w kawie i herbacie substancje pobudzające (kofeina i teina). Takie objawy zdarzają się także po napojach energetyzujących, po alkoholu czy wypaleniu papierosa.

U wrażliwych osób zaburzenia pracy serca oraz uczucie niepokoju mogą wystąpić też po przyjęciu preparatów zawierających pseudoefedrynę. To substancja obkurczająca naczynia krwionośne. Zawierają ją leki na przeziębienie czy krople do nosa.

Często przyjmujemy kilka różnych preparatów, które zawierają ten sam składnik, łatwo więc przekroczyć bezpieczną dawkę. Dlatego czytajmy ulotki, gdy leczymy przeziębienie na własną rękę.

Przyjmijmy też zasadę, że jeśli tego typu dolegliwości nie ustępują po kilku godzinach, a wręcz narastają, należy wybrać się do lekarza.

Gdy serce zwalnia lub przyspiesza

Dr n. med. PIOTR ABRAMCZYK: Momentami serce bije jak szalone, „przeskakuje” albo... zwalnia i zamiera bez ruchu. Tak najczęściej pacjenci opisują swoje dolegliwości. Nie są to jednak jeszcze objawy choroby serca. Niepokojące są wtedy, gdy takiej zmianie rytmu towarzyszy osłabienie lub omdlenia. Nie zwlekajmy wówczas z wizytą u lekarza. Takie objawy wskazują na arytmię, której przyczyną może być choroba serca.

Zaburzenia rytmu serca można też wykryć, badając puls. Powinien być on miarowy, tzn. równy. Mierzymy go, uciskając tętnicę na wewnętrznej stronie przedramienia, przy nadgarstku lub tętnicę szyjną (z boku szyi). Można też użyć w tym celu ciśnieniomierza. Ponad 90 uderzeń na minutę oznacza przyspieszone tętno. Jeśli takie się utrzymuje lub jest nierówne, należy szukać przyczyny, wykonując zlecone przez lekarza badania.

Nie bagatelizujmy również objawów ze strony serca, które pojawiają się podczas wysiłku fizycznego, np. zasłabnięcie, rozległy ból w klatce piersiowej czy duszności.

Gdy tracimy oddech i łapie nas zadyszka

Prof. WOJCIECH DRYGAS: Gdy nagle, bez wyraźnej przyczyny, spada nasza kondycja fizyczna, trzeba zbadać serce. Wprawdzie takie objawy jak duszności przy intensywnym wysiłku fizycznym może odczuwać każdy, ale jeśli mamy zadyszkę już po wejściu na pierwsze piętro, a do tej pory bez wysiłku pokonywaliśmy trzy piętra, to niepokojący sygnał.

Takie objawy mogą świadczyć np. o niewydolności serca, co oznacza, że nie pompuje ono wystarczającej ilości krwi, potrzebnej organizmowi do normalnej pracy. O tej chorobie mogą świadczyć też inne objawy, np. ciągłe uczucie zmęczenia, a jeśli jest bardziej zaawansowana – także obrzęki nóg, które nasilają się wieczorami, a znikają nad ranem.

Dlatego łatwo je zlekceważyć, uznając, że skoro rano nie mamy już spuchniętych kostek, to ze zdrowiem wszystko jest w porządku. Choroba ta jest zwykle spowodowana uszkodzeniem mięśnia sercowego, np. po zawale czy infekcji grypowej. Bywa też następstwem nieleczonego nadciśnienia. Wcześnie wykrytą, można skutecznie leczyć.

Badania, które warto zrobić

1 Dostaniemy skierowanie na badania podstawowe, czyli morfologię krwi, lipidogram. Czasem konieczne jest też oznaczenie stężenia potasu i magnezu we krwi.

2 Ponieważ zła praca tarczycy często ma wpływ na pracę serca, trzeba będzie sprawdzić poziom TSH oraz hormonów tarczycy.

3 Podstawowym badaniem serca jest EKG, które informuje o jego rytmie i częstości pracy. Czasem potrzebne jest EKG metodą Holtera i echo serca.

opr. Anna Gumowska

Świat kobiety

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.