Reklama
  • Czwartek, 30 czerwca 2016 (13:10)

    Gdy serce przestaje bić

Atak serca co roku przechodzi aż 91 tysięcy Polek! Kobiecy zawał trudno rozpoznać. Dlatego jest tak niebezpieczny i tak wiele kobiet umiera, nie otrzymując właściwej pomocy.

Maria od dwóch dni nie najlepiej się czuła. Zaraz po przebudzeniu miała mdłości, odbijało jej się i bolał ją brzuch. Zastanawiała się, czy zaszkodziło jej coś, co zjadła ubiegłego wieczoru. Wypiła ciepłą herbatę i pomyślała, że jak przepości dzień, to jej przejdzie.

Niestety, następnego dnia sytuacja się powtórzyła. A do nudności, doszło dziwne odrętwienie ramienia i żuchwy oraz uczucie duszności. Przestraszyła się nie na żarty i pojechała do lekarza.

Reklama

– Ma Pani duszności. A czy pojawiają się zawroty głowy? – zapytał lekarz, przykładając stetoskop do klatki piersiowej Marii. – Tak, panie doktorze. Czuję też jakieś pieczenie w okolicach żołądka – myślałam, że się czymś zatrułam. Lekarz dokładnie osłuchał pacjentkę. Zmierzył jej ciśnienie krwi i zalecił natychmiast badanie EKG, wykonanie zdjęcia RTG oraz badania krwi, oznaczające markery martwicy mięśnia sercowego. 

– Serce bije nieregularnie, słyszę zaburzenia rytmu. Być może przechodzi Pani zawał. – Jak to zawał? Przecież ja nie czuję bólu w klatce piersiowej. No i jestem przecież przytomna? – niedowierzała Maria.

– Zawał u kobiet przebiega inaczej niż u mężczyzn, którzy zazwyczaj czują łatwy do zdefiniowania ból zamostkowy – wyjaśnił doktor. – W przypadku pań bywa inaczej: atak serca często „ukrywa” się pod uczuciem zmęczenia, stanów lękowych, niepokoju.

Jeżeli ucisk w klatce piersiowej trwa dość długo, nawet kilka dni, koniecznie trzeba zwrócić się do lekarza

Kobiecy zawał może mieć wiele niecharakterystycznych objawów. Są wśród nich bóle rąk, pleców, szyi, żuchwy czy barku. Czasem pojawiają się dolegliwości w górnej części żołądka, które można łatwo pomylić z tymi, związanymi z niestrawnością. Maria została natychmiast poddana koronaroplastyce nazywanej przez pacjentów balonikowaniem.

Kardiolog poszerzył naczynia krwionośne, które zostały zwężone lub zamknięte w wyniku choroby. Trzeba było działać szybko, by przywrócić prawidłowy przepływ krwi do serca. Dzięki temu została zmniejszona strefa martwicy mięśnia sercowego. Maria miała dużo szczęścia.

Jednak lekarz ostrzegł ją, że świeża faza zawału trwa aż do 4 tygodni od pierwszych objawów. Przepisał jej leki zmniejszające krzepliwość krwi (aby nie tworzyły się w naczyniach kolejne skrzepliny), zwalniające czynność serca (ponieważ im szybciej serce pracuje, tym więcej potrzebuje tlenu i krwi).

Jakie inne zalecenia dostała pacjentka od swojego lekarza?

«Przed zażyciem leków rano mierz ciśnienie i puls. To pozwoli sprawdzić, czy terapia jest skuteczna.

«Wykonuj wysiłek o niedużym nasileniu (spacer po płaskim terenie, wchodzenie po schodach).

«Stosuj odpowiednią dietę. Unikaj jedzenia smażonych, tłustych mięs, słodyczy. Jedz za to warzywa i owoce oraz produkty zbożowe z pełnego przemiału.

« Rzuć palenie. Dym tytoniowy jest zabójczy dla rannego serca. Spytaj lekarza o plastry antynikotynowe.

PAMIĘTAJ! U kobiet (w przeciwieństwie do panów) do zawału serca najczęściej dochodzi w czasie odpoczynku albo snu.

Zawał może się powtórzyć

Pacjenci po pierwszym ataku serca otrzymują leki, które mogą zastosować w wypadku ponownego pojawienia się niepokojących dolegliwości. Najczęściej jest to nitrogliceryna, którą trzeba włożyć pod język. Istnieją nitrogliceryny w formie sprayu do ust, co zapobiega zadławieniu oraz utracie właściwości leku pod wpływem soków trawiennych.

W razie ataku serca można też podać aspirynę, polopirynę C, etopirynę, acard czy calcipirynę, które rozrzedzą krew i zapobiegną tworzeniu się zakrzepów. Leki te można podać wyłącznie wtedy, kiedy chory jest przytomny.

Na żywo
Więcej na temat:serce | Tak | atak | Maria | Maria | Pani | atak serca | Niestety | pacjenci | rtg | ma | EKG

Zobacz również

  • Jak wygląda badanie i przygotowanie do niego? Ultrasonografia wewnątrzwieńcowa jest badaniem inwazyjnym, dlatego nie można jej traktować jako badania przesiewowego. Polega na wprowadzeniu do... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.