Reklama
  • Czwartek, 7 stycznia 2016 (11:05)

    Jak powstrzymać kołatanie serca?

Poznaj dwa naturalne, proste sposoby.

Na pewno nieobce ci jest uczucie, gdy twoje serce bije tak mocno, że „chce wyskoczyć z piersi”. Im dłużej trwa ten stan, tym większy czujesz niepokój.

Tymczasem, gdy zdarza się to okazjonalnie – wskutek zdenerwowania, po dużym wysiłku fizycznym, wypaleniu papierosa, przedawkowaniu kawy albo alkoholu, nie jest to niczym niezwy kłym. W takich sytuacjach zamiast kurczyć się z częstotliwością od 60 do 100 uderzeń na minutę, serce ma prawo przyspieszyć nawet do 160.

Reklama

Częstsze skurcze bywają też zwykłą reakcją na niedobór w dostawie krwi i miejscowe niedotlenienie organizmu. Rośnie wówczas ciśnienie krwi w tętnicach i frek wencja uderzeń „pompy życia”.

Gorzej, gdy napadowe szybkie bicie to wynik wrodzonej lub nabytej tachykardii, zaburzenia pracy serca zwanego „częstoskurczem”. Ale i wtedy – jeśli serce przyspiesza na krótko – można temu łatwo zaradzić. Po to, by zapobiec pogłębiającej się duszności i zawrotom głowy, ewentualnemu upadkowi.

Próba Valsalvy

Próbę Valsalvy, włoskiego anatoma żyjącego w XVII w., pierwotnie stosowano do udrożnienia trąbki Eustachiusza, czyli wyrównania ciśnienia w jamie bębenkowej ucha z ciśnieniem na zewnątrz. Dziś także do oceny układu krążenia – badania wydolności i częstotliwości pracy serca, ciśnienia tętniczego i szmerów wewnątrzsercowych. A także do uspokojenia „kołaczącego” serca.

Na czym polega próba? Na maksymalnym wdechu, a następnie wydechu powietrza, podczas którego zaciska się nos i zamyka usta (tj. przy zamkniętej głośni) na około 10 sekund. Manewr ten, który można kilkakrotnie powtarzać, powoduje zmniejszenie rzutu serca. Jak to możliwe? Wobec silnego napięcia mięśni brzucha i wzrostu ciśnienia w klatce piersiowej maleje strumień krwi w żyłach prowadzących do serca. Zmniejsza się ilość krwi w prawej komorze serca, dzięki czemu wystarczają rzadsze skurcze.

Gdy potem opada ciśnienie również w pniu płucnym prowadzącym do lewej komory, częstotliwość skurczów serca wyraźnie maleje. Uwaga! Pojedynczy manerw nie powinien trwać dłużej niż 10 sekund, bo inaczej może grozić ci zapaść.

Masaż szyi

W zatokach tętnic szyjnych (łac. sinus caroticus), czyli miejscach po obu stronach szyi z najlepiej wyczuwalnym tętnem (tuż przed podziałem tętnicy szyjnej wspólnej na tętnicę szyjną wewnętrzną i zewnętrzną), przyłóż palce wskazujący wraz ze środkowym i wykonaj delikatny masaż okrężnymi ruchami bez zbytniego nacisku.

Często już po 2–3 minutach poczujesz wyraźne obniżenie częstotliwości skurczów serca. Dzieje się tak, bo właśnie w zatokach tętnic szyjnych znajdują się baroreceptory połączone nerwem mózgowym z tą częścią móz gu, która reguluje ciśnienie krwi i frekwencję pracy serca. Masaż zatok tętnicy szyjnej pomaga zatem przerwać lub przynajmniej złagodzić napadową tachykardię.

Uwaga! Metody należy unikać u osób po udarze mózgu. Stosować wyłącznie w pozycji siedzącej lub leżącej, bo wraz z uspokojeniem akcji serca spada ciśnienie krwi.

Kiedy do lekarza?

Jeśli napadowy częstokurcz powtarza się często lub trwa dłużej niż 10 minut, może kryć się za tym poważne schorzenie lub zapowiedź zagrożenia.

Przyczyną tachykardii bywają dysfunkcje zastawek, migotanie przedsionków, choroba wieńcowa, zawał serca. A także nadczynność tarczycy, anemia, zatrucia, zakłócenia hormonalne, zator płucny.

Dlatego należy bezwzględnie zasięgnąć porady medycznej. Najgroźniejszą formą tej arytmii serca jest częstokurcz komorowy. Jeśli przejdzie on w migotanie komór, to w ich obrębie dojść może do wyładowań powodujących nawet kilkaset nieefektywnych skurczy na minutę aż po niemal zupełne zatrzymanie krążenia.

A to – jeśli szybko nie zostanie udzielona właściwa pomoc – skutkować utratą świadomoś- ci, a nawet nagłą śmiercią sercową w przeciągu kilku minut.

Nasz ekspert dr Maria Gębczyńska, kardiolog: Pomoc przy częstoskurczu polega na podaniu leków antyarytmicznych, a jeśli są nieskuteczne, na wykonaniu ablacji, tj. mechanicznym zniszczeniu ogniska arytmii.

Życie na gorąco
Więcej na temat:moc | Maria | Maria | 'Masa' | "Masa" | Masa | serce

Zobacz również

  • Jak wygląda badanie i przygotowanie do niego? Ultrasonografia wewnątrzwieńcowa jest badaniem inwazyjnym, dlatego nie można jej traktować jako badania przesiewowego. Polega na wprowadzeniu do... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.