Reklama
  • Piątek, 25 listopada 2016 (15:05)

    Jak zdiagnozować i leczyć arytmię serca

W klatce piersiowej czujesz duszności, łomotanie albo zamieranie. To skutek silnych emocji lub oznaka choroby

Bicie serca to rytmiczne skurcze przedsionków i następujące po nim skurcze komór. Pobudzają je impulsy elektryczne. Wytwarzają się w tzw. węźle zatokowym, małym obszarze w prawym przedsionku. Ale niekiedy rytm ten się zmienia.

Naturalne wahania

Reklama

Serce pracuje z częstotliwością 60-80 uderzeń na minutę. W nocy, gdy odpoczywamy, częstotliwość uderzeń słabnie i zmniejsza się do 40-60 uderzeń. Podczas pracy fizycznej, stresu, po kawie serce niekiedy przyśpiesza nawet do 90-120 (wysiłek może doprowadzić do 170-180 uderzeń).

Nierówny rytm

Bywa jednak, że serce przyśpiesza i zwalnia bez widocznych powodów i mamy arytmię. Nie jest to choroba sama w sobie, ale np. objaw niedoboru potasu, magnezu, wapnia, stresu, leków. A także długotrwałej gorączki, astmy, nadciśnienia, nadczynności tarczycy, miażdżycy, zapalenia mięśnia sercowego, wad zastawek.

Niekiedy mamy skurcze dodatkowe. Powodują szarpnięcia w okolicy serca, uczucie przewracania, przelewania za mostkiem, dławienia. Trwają krótko, ustępują, choć mogą nawracać.

Kiedy jest groźne

Skurcze serca mogą też być za wolne (ok. 40 uderzeń na minutę) albo wręcz przeciwnie – pojawiają się gromadnie, łączą w bardzo szybki rytm (częstoskurcz). Powoduje to duszności, uczucie dławienia, zawroty głowy, bóle wieńcowe, zasłabnięcia, utratę przytomności.

Szczególną formą częstoskurczu jest migotanie przedsionków lub komór. Dochodzi wtedy do burzy elektrycznej w sercu.

Pracuje ono wówczas z częstotliwością 350-700 uderzeń na minutę. Zmniejsza to objętość pompowanej krwi o 20-30 proc. albo serce przestaje ją w ogóle dostarczać.

Szczególnie groźne jest migotanie komór, które może prowadzić do nagłego zatrzymania rytmu.

Jak to leczyć?

Terapia zależy od rodzaju, przyczyn i nasilenia arytmii.

● Przy niewielkich wahaniach rytmu np. pod wpływem emocji, wysiłku, unikaj stresujących sytuacji, kawy, nie przemęczaj się.

● Gdy często masz dyskomfort w klatce piersiowej, zgłoś się do lekarza i zbadaj poziom minerałów we krwi. Skonsultuj się, czy leki, które przyjmujesz, nie powodują arytmii. Zrób badania: krwi, ciśnienia, poziomu hormonów tarczycy, cholesterolu, EKG, Holtera, echo serca. Dzięki temu wykluczysz choroby powodujące zaburzenia rytmu.

● Jeżeli czujesz duszności i dławienie w klatce piersiowej, kardiolog zleci ci specjalistyczne badania, m.in. tętnic wieńcowych w okolicy serca (np. koronarografię). Lekarz może ci też przepisać leki antyarytmiczne.

● Aby pobudzić zbyt wolny rytm, pacjentowi wszczepia się tzw. stymulator.

● Możliwy jest też zabieg (ablacja), który niszczy dodatkowe skurcze spowodowane przez impulsy elektryczne w sercu.

● W nagłych przypadkach (np. migotaniu komór) ratunkiem jest szybkie przewiezienie do szpitala. Za pomocą tzw. kardiowertera (defibrylatora) przywraca się wtedy prawidłową pracę serca.

Konsultacja: Grzegorz Borstern, internista

Tak działa stymulator

To małe urządzenie ma wielkość pudełka od zapałek. Wszczepia się je pod skórę na klatce piersiowej. Znajdująca się w nim bateria wytwarza impulsy elektryczne. Za pomocą elektrody umieszczonej w żyle docierają one do serca i pobudzają jego pracę.

Chwila dla Ciebie

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.