Reklama
  • Poniedziałek, 13 lutego (13:05)

    Migotanie przez chrapanie?

To nie tylko nocna dolegliwość, ale również ryzyko chorób serca

Pani Ewa (45 l.) przyszła do mnie i wyznała:

– Budzę się w nocy, bo chrapię i kołacze mi wtedy serce. Skąd się bierze takie chrapanie? – To efekt wiotczenia mięśni gardła i podniebienia miękkiego.

Reklama

– Dlatego tak się dzieje? – Powodów jest wiele. Skrzywiona przegroda nosa, wiotkie podniebienie miękkie, przerośnięty języczek, którym jest ono zakończone, powiększone migdałki lub inne nieprawidłowości budowy dróg oddechowych. Ale są jeszcze inne przyczyny.

– Na przykład jakie? – Stany zapalne gardła, alergia, nadwaga, picie alkoholu przed snem, palenie, leki nasenne, niedoczynność tarczycy. Wszystko to powoduje obrzęk tkanek miękkich i zmniejsza drożność gardła.

– Ja chyba mam problemy z tarczycą, bo ostatnie badania nie wyszły mi dobrze. A może arytmia też ma z tym związek? – Zatem mamy winowajców. Chrapanie powoduje przerwy w oddychaniu, tzw. obturacyjny bezdech nocny (OBS). A to jest groźne dla serca i krążenia. – Dlaczego tak się dzieje?

– Drogi oddechowe zamykają się wtedy, co utrudnia oddycha- nie. Zwiększa to ryzyko nadciśnienia i choroby niedokrwiennej serca. A także zaburzeń rytmu, a nawet migotania przedsionków. Jest ono wtedy aż 4-krotnie wyższe niż u tych, którzy śpią prawidłowo. – Co teraz zrobić? – Endokrynolog ureguluje pani pracę tarczycy za pomocą leków i wtedy zapewne skłonność do chrapania zmaleje.

– A jak to nie pomoże? – Można stosować wspomaganie oddychania za pomocą urządzenia, które wtłacza w drogi oddechowe powietrze pod pewnym ciśnieniem.

Ułatwia to przepływ powietrza. Udrażnia się też drogi oddechowe, usuwając przerost błony śluzowej gardła. Można także ujędrnić podniebienie laserem lub za pomocą elektrody, która powoduje ściąganie luźnych tkanek i modeluje kształt podniebienia (tzw. metodą koblacji).

Gdy brak oddechu

Mięśnie gardła i podniebienia tracą napięcie. Języczek, którym jest ono zakończone, i nasada języka opadają i zatykają drogi oddechowe. Ich drożność maleje. Przepływ powietrza jest utrudniony, zaczynamy chrapać i pojawiają się przer wy w oddychaniu.

Zdjęcie

4 /Mat. Redakcyjne
4
/Mat. Redakcyjne

Chwila dla Ciebie

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.