Reklama
  • Wtorek, 29 marca 2016 (13:05)

    Po czym poznać, że to jest właśnie atak serca?

Przytrafić może się wszędzie – w pracy, na ulicy i w domu. W sytuacji stresowej, po większym wysiłku, a nawet... za obfitym posiłku

Najważniejsze jest poczucie, że coś jest nie tak, że czujesz się inaczej niż zwykle. Wiele osób, u których rozpoznano później zawał, odbierało tzw. prodromy, czyli sygnały zapowiadające, nawet kilka tygodni, dni, godzin przed incydentem (jeśli spotka to ciebie, idź szybko do specjalisty!).

Reklama

Niestety, zwykle nie są one traktowane poważnie: brak tchu przy rutynowym wysiłku, zmęczenie po dobrze przespanej nocy. Co więcej, zawał może dać inaczej o sobie znać kobietom i mężczyznom.

Złote godziny ratują życie

Im dłużej tętnica wieńcowa jest zamknięta, tym większa część serca umiera. Osoba z zawałem musi szybko trafić do szpitala! Najlepsze rokowanie mają ci, u których leczenie podjęto w dwie godziny od pierwszych objawów! Nazywa się je złotymi godzinami.

Pomoże EKG przez telefon?

Jak działa system? Do bazy placówki medycznej wprowadza się dane pacjenta, informacje o chorobie i wyniki badań. Chory dostaje do domu łatwy w obsłudze aparat do EKG.

Jeśli chce skontrolować pracę serca, dzwoni (z telefonu stacjonarnego lub komórkowego) pod numer, gdzie całą dobę dyżurują specjaliści. Zbliża telefon do przystawki do EKG emitującej sygnał dźwiękowy, a lekarz odczytuje go na komputerze jako zapis EKG. Chory może więc szybko uzyskać poradę, liczyć na wezwanie karetki.

Zawał męski – typowe objawy

Ostry ból w środkowej części klatki piersiowej, za mostkiem – odczuwany jako pieczenie, rozpieranie, ucisk lub dławienie. Promieniuje – najczęściej w lewą stronę ciała – ku obojczykom i barkom, ku żuchwie, a także w kierunku jamy brzusznej, łopatek i pleców. Jeśli nie mija po pół godzinie – niezależnie od tego, czy chory wykonuje wysiłek fizyczny czy odpoczywa – oznacza atak serca.

Nie ustaje po zażyciu środków zawierających w swoim składzie nitroglicerynę. Silna duszność – mimo braku wysiłku fizycznego, trudności z oddychaniem. Niekiedy pojawia się również zadyszka. Obfite zimne poty, bladość niezwiązane z wysiłkiem fizycznym i z wysoką temperaturą otoczenia. Zawroty głowy prowadzące czasem do utraty przytomności.

Zawał kobiecy – maska brzuszna

Silny ból w górnej części brzucha, podobny do tego, który towarzyszy chorobom przewodu pokarmowego (np. wrzodom). Mogą mu towarzyszyć nudności lub wymioty, odbijanie się, a niekiedy także biegunka, których nie da się uzasadnić zatruciem.

Uczucie obezwładniającego zmęczenia, niedowład kończyn.

Symetryczne bóle stawów łokciowych lub barkowych. Najczęściej przypisywane grypie, dnie moczanowej, reumatoidalnemu zapaleniu stawów. Tymczasem są jednym z objawów ataku serca. Bóle w żuchwie.

Zamiast gniotącego bólu za mostkiem panie skarżą się zwykle na kłucie w ramionach, szyi, żuchwie, żołądku.

Zawał niemy – bezobjawowy

Trudno ustalić, jak wiele jest takich przypadków, bo nie prowadzi się statystyk. Dotyczy zwykle osób w podeszłym wieku oraz chorych na cukrzycę. U pacjenta, który przebył „niemy” zawał, prawie zawsze powstaje blizna, rozpoznawana później w EKG.

Życie na gorąco
Więcej na temat:EKG | atak serca | Nie | atak | uczucie

Zobacz również

  • Zwykły test krwi być może już wkrótce uratuje życie wielu osobom zagrożonym zawałem serca. Sprawdza on poziom troponin we krwi, dzięki czemu można będzie wykryć zagrożenie zawałem serca w ciągu... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.