Reklama
  • Wtorek, 29 marca 2016 (13:05)

    Podejrzewasz zawał. Jak się zachować?

Podjęcie reanimacji w ciągu kilku minut od zatrzymania krążenia zwiększa szanse uratowania życia pacjenta.

Badania w szpitalu

Po przybyciu do szpitala osobie z podejrzeniem zawału wykonuje się szybko serię badań, które potwierdzić mają postawioną diagnozę:

Reklama

EKG – obserwuje się obecność specyficznych zmian: wysokich załamków T, uniesienie odcinków ST. Badanie markerów serca – najbardziej swoisty dla zawału jest wzrost stężenia troponin i aktywności CK-MB (izoenzymu MB kinazy kreatynowej).

Sprawdza się też wzrost OB, stężenia CRP (białko ostrej fazy) i fibrynogenu w osoczu, podwyższenie we krwi ilości leukocytów.

Wielu świadków zawału, a także osób nim dotkniętych wzywa specjalistyczną pomoc za późno. Mają złudną nadzieję, że ból sam ustąpi. A to właśnie czas decyduje – o przeżyciu, późniejszym stanie zdrowia i sprawności. Dlatego:

1. Jeśli sytuacja dotyczy osoby po przebytym zawale, która bierze leki, to w razie bólu w klatce piersiowej i po pomiarze ciśnienia tętniczego (jeśli wynosi powyżej 140/90 mm Hg) może ona zażyć pod język 1–2 dawki nitrogliceryny. Lek rozszerza naczynia i obniża ciśnienie krwi. Przy ciśnieniu niższym nitrogliceryny nie wolno podawać. Jeśli ból nie ustępuje, dzwoń po karetkę.

2. Jeśli to pierwszy objaw choroby wieńcowej, chory powinien zażyć 300 mg kwasu acetylosalicylowego (Polopiryna S, Aspirin). Ma właściwości przeciwzakrzepowe – zmniejszy straty, jakie zawał czyni w sercu. Na pewno nie zaszkodzi, a uratować może życie.

3. W oczekiwaniu na pogotowie, usadź chorego w pozycji półleżącej. Zadbaj, aby pod plecami miał stabilne oparcie i nie krępowała go garderoba – to ułatwi oddychanie. Staraj się go uspokoić: zawałowi towarzyszy strach przed śmiercią. Czekajcie na karetkę.

4. Jeśli u chorego zatrzyma się krążenie, przeprowadź reanimację: zrób sztuczne oddychanie i zewnętrzny masaż serca, stosując schemat: 30 : 2 (30 uciśnięć środka klatki piersiowej na głębokość 5 cm z prędkością 100 ucisków na minutę, na 2 wdechy).

5. Po przybyciu ratownicy medyczni podadzą dalsze leki i wy konają EKG. Na jego podstawie skierują pacjenta do najbliższego szpitala lub specjalistycznej jednostki – pracowni hemodynamiki.

Defibrylator

Urządzenie przywracające pra widłowe krążenie coraz częś ciej zobaczysz na dworcach, lotniskach, w sklepach. Łatwe w obsłudze: musisz tylko wypełniać jego polecenia – wizualne i głosowe.

Po uruchomieniu samo analizuje EKG poszkodowanego i decyduje, czy defibrylacja – przepuszcze nie przez serce impulsu elektrycznego, jest wskazana. Automatycznie dopasowuje parametry wstrząsu. Ty musisz tyl ko nacisnąć właściwy guzik.

Pacjenta z zawałem serca absolutnie nie wolno kłaść płasko z podniesionymi do góry nogami – jak przy normalnym wstrząsie czy omdleniu. W trakcie zawału dojść może bowiem do wstrząsu kardiogennego, czyli stanu niewydolności mięśnia sercowego wywołanego upośledzeniem jego funkcji wyrzutowej. Do serca napływa wtedy więcej krwi obwodowej. Uniesienie do góry nóg nie jest więc wskazane.

Lekarze odradzają jazdę do szpitala własnym samochodem! Jedynym bezpiecznym środkiem transportu jest karetka, bo już w drodze można rozpocząć leczenie. To ważne, bo czasem we wczesnej fazie zawału dochodzi do zatrzymania krążenia. Gdy zdarzy się to podczas jazdy, konsekwencje utraty przytomności za kierownicą mogą być tragiczne.

Życie na gorąco
Więcej na temat:EKG | badanie | badania | DEFIBRYLATOR | Lekarze | CRP | lekarze

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.