Reklama
  •  

    Wielkanoc przyjazna sercu - porady

Jeśli lekarz zalecił ci dietę na obniżenie cholesterolu, powinieneś bezwzględnie jej przestrzegać nawet podczas świątecznych posiłków w gronie rodzinnym.

Zdjęcie

Wielkanoc przyjazna sercu - porady /materiał zewnętrzny

Święta nie są pretekstem do folgowania sobie i wyłamywania się z założeń żywieniowych. Twoi najbliżsi na pewno zrozumieją, że stawką jest zdrowie, i przystaną na przyjazne sercu zmiany w świątecznym menu. 

Drobne zmiany robią różnicę

Reklama

Dieta na cholesterol nie składa się z wymyślnych produktów spożywczych. Wszelkie prozdrowotne składniki są ogólnie dostępne. Co więcej, stosując zdrowe zamienniki pokarmów, często tylko nieznacznie wpływasz na smak potrawy. Każde, nawet tradycyjne danie, da się "odchudzić", modyfikując składniki, z których jest przygotowane. Zamiast mąki pszennej można wykorzystać mąkę żytnią, jaglaną lub ryżową. Zamiast masła, które zawiera dużą ilość kwasów nasyconych, świetnie sprawdzą się oleje o wysokiej zawartości kwasów Omega 3, w które bogata powinna być każda dieta na cholesterol. 

Łatwo odchudzić danie

Świąteczny barszcz biały możesz zjeść bez kiełbasy i w małej ilości, znacząco zmniejszając kaloryczność dania. Jedząc wielkanocne jaja, nie dodawaj do nich majonezu. Podobnie, tradycyjną sałatkę jarzynową z majonezem możesz zamienić na zielone warzywa z oliwą z oliwek. Świetnie sprawdzi się udziec z indyka zamiast tłustej wieprzowiny. Zamiast babki wielkanocnej z lukrem, możesz zjeść sernik na spodzie z mąki jaglanej. Do wykonania takiego "odchudzonego" ciasta nie potrzebujesz dużej ilości tłuszczu i cukru. Dzięki tym drobnym modyfikacjom, będziesz nadal mieć możliwość pełnego uczestnictwa w rodzinnym posiłku bez poczucia, że czegoś sobie odmawiasz.

Spersonalizowane menu

A co, jeśli twoi bliscy nie do końca chcą wraz z tobą stosować się do wymogów, jakie stawia dieta na cholesterol? W takiej sytuacji zadbaj o to, aby obok tradycyjnych dań, jak mazurki czekoladowe, wieprzowe pieczenie i jaja w majonezie, znalazły się także ich "dietetyczne" wersje. Wystarczy wykazać się odrobiną kreatywności i przygotować, na przykład, pasztet z warzyw korzeniowych albo pasztet z soczewicy. 

Internet będzie kopalnią pomysłów na kreatywne przepisy. Twoi bliscy na pewno chętnie spróbują czegoś nowego. Kolejnym pomysłem na świąteczne danie, które może wzbudzić entuzjazm wszystkich biesiadników, będzie galaretka z kurczaka oraz galaretki drobiowe. 

Warzywa i dużo ruchu dla serca

Pamiętaj także, że okres wielkanocny jest czasem, gdy w sklepach zaczynają pojawiać się nowalijki. Po długiej zimie na pewno każdy chętnie spróbuje świeżych, młodych warzyw z olejem lnianym lub oliwą z oliwek.

Taki posiłek idealnie realizuje założenia, które nakłada zalecana przez lekarzy dieta na cholesterol. Warto także pamiętać, że nic nie jest tak zdrowe dla serca, jak ruch na świeżym powietrzu w miłym towarzystwie. Po zjedzonym posiłku warto wybrać się na relaksujący, rodzinny spacer. 


materiał zewnętrzny
Więcej na temat:choroby serca | cholesterol

Zobacz również

  • Choruję na miażdżycę. Jakie leki mogę uzyskać w ramach programu darmowych leków po 75. roku życia? Sylwia z Białegostoku więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.