Reklama
  • Środa, 10 sierpnia 2016 (13:00)

    Zawał z nadmiaru obowiązków

Kiedyś uważano, że na schorzenia serca cierpią głównie mężczyźni, a zawał to „męska rzecz”. Teraz wiadomo, że i kobiety mają problemy z sercem. Uważano jednak, że chorują głównie po menopauzie, kiedy spada poziom żeńskich hormonów, estrogenów, które chronią także układ naczyniowy.

Reklama

Wiadomo, że u kobiet choroby serca oznaczają większe niż u mężczyzn ryzyko przedwczesnej śmierci. Do niedawna jednak trudno było uczonym ocenić czy jest to różnica w biologii płci, czy stylu życia.

Dopiero niedawno kanadyjscy naukowcy udowodnili, że panie mogą być bardziej narażone na śmierć w wyniku zawału serca niż panowie nie przez czynniki związane z fizjologią, ale dlatego, że pracują, mają obowiązki domowe i troszczą się o krewnych.

Nowa metoda badawcza. Uczeni pod kierunkiem dr Colleen Norris z University of Alberta w Edmonton (Kanada) wykorzystali metodę, która oddziela od siebie czynniki fizjologiczne i społeczne. To połączenie nowego rodzaju kwestionariusza z analizą statystyczną.

Badacze przeanalizowali dane około tysiąca Kanadyjczyków, którzy mieli postawioną diagnozę ostrego zespołu wieńcowego (jest to m.in.zawał serca oraz choroba wieńcowa, tzw. niestabilna) przed ukończeniem 55. roku życia i przeżyli.

Następnie zespół sprawdzał, jak każda z tych osób radziła sobie po roku od rozpoczęcia leczenia

Dane te zestawiono z informacjami dotyczącymi m.in. płci, wyników medycznych, np. wartością ciśnienia, a także z wysokością pensji, ilością czasu spędzanego na obowiązkach domowych przypisywanych obu płciom itd.

Szokujące wyniki. Po roku od postawienia diagnozy i rozpoczęciu leczenia chorób serca kobiety radziły sobie gorzej pod względem zdrowotnym niż mężczyźni. Naukowcy określili kilka czynników, które decydują o szansach danej osoby na pełny powrót do zdrowia. Okazało się, że osoby, które spędzały więcej czasu na zajmowaniu się domem i były bardziej tym zestresowane, miały zdecydowanie gorsze rokowanie!

Ich stan zdrowia pogarszał się tak samo jak u osób, które zachorowały, a były podstawowym żywicielem rodziny. Jak wynika z kanadyjskich danych statystycznych, kobiety spędzają około 65 proc. więcej czasu niż mężczyźni na wykonywaniu nieodpłatnej pracy domowej.

Kobiety spędzają prawie 14 godzin na takiej pracy w tygodniu, podczas gdy mężczyźni tylko około 8 godzin. Tak samo dzieje się w innych krajach: USA, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Polsce.

Anatomia zawału

Serce otoczone jest przez naczynia wieńcowe. Dostarczają one tlen do mięśnia sercowego. Jeśli blaszka miażdżycowa (zbudowana m.in. ze złogów cholesterolu) z tętnicy trafi do naczynia wieńcowego i zatka je, krew nie może dopłynąć do serca. Jego część pozostaje niedotleniona i obumiera. To właśnie jest zawał serca.

Marcin Miduch, lekarz chorób wewnętrznych

Świat & Ludzie

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.