Reklama
  • Wtorek, 29 marca 2016 (13:05)

    Zdążyć przed zawałem

Lekarze kardiolodzy biją na alarm – corocznie w Polsce zawał serca dopada 100 tys. osób, co równa się liczbie mieszkańców sporej wielkości miasta. Nie pomaga coraz lepsza diagnostyka i coraz nowocześniejsze metody leczenia.

U połowy z nich zawał jest pierwszym objawem choroby wieńcowej, dla 35 tys. kończy się śmiercią. Aż 60 proc. pacjentów oddziałów intensywnej opieki kardiologicznej to mężczyźni. Ale to właśnie u kobiet, zwłaszcza po menopauzie, gdy zanika kardioprotekcyjne działanie estrogenów, zawał ma dramatyczniejszy przebieg i ryzyko zgonu jest większe.

Zabójczy brak wiedzy

Reklama

Problemem wciąż pozostaje też śmiertelność osób, które co prawda przeżyły zawał, lecz umierają w ciągu kolejnych kilku lat. Jak mówią statystyki, po roku od wystąpienia tego ostrego incydentu wieńcowego umrze – 19,4 proc. chorych, po trzech latach – 29 proc. Powodem jest często ich znikoma wiedza na temat przyczyn zawału, jego leczenia i profilaktyki.

Jak do niego dochodzi

Zawał serca następuje w chwili zam knięcia naczynia krwionośnego, przez co dopływ krwi do serca jest przerwa ny i nie dociera do niego tlen. Powoduje to martwicę odciętej części mięśnia. Do zawału dojść może niespodziewanie u osoby, która dotychczas uważała się za zdrową, bo prowadzą do niego procesy trwające wiele lat.

Co to jest karta score?

Karta Ryzyka SCORE to na rzędzie służące do oceny ryzyka zgonu z powodu chorób układu krążenia w ciągu 10 lat. By je poznać, odszukaj najpierw odpowiedni kwadrat uwzględniający twoją płeć, wiek i fakt palenia papierosów. Potem w tym kwadracie znajdź miejsce, w którym krzyżują się wartość skurczowego ciśnienia tętniczego krwi i cholesterolu całkowitego.

Skąd ten zawał? Lista winowajców

1. Choroby. Główną winną zawału mięśnia sercowego jest miaż dżyca. Ryzyko zwiększa wysoki poziom „złego” cholesterolu we krwi, cukrzyca, która postarza serce śred nio o 9 lat. Nadciśnienie tętnicze uszkadza śródbłonek i w ten sposób ułatwia przylgnięcie komórek cholesterolu do ścian naczyń. Uszkodzony śródbłonek wytwarza mniej tlenku azotu, co z kolei utrudnia rozkurcz tętnic i zmniejsza przepływ krwi.

2. Niedoleczone infekcje. Zbagatelizowana grypa i angina, a także zaniedbana próchnica prowadzić mogą do osłabienia serca.

3. Pigułki antykoncepcyjne. Zawarte w nich hormony podwyższają ciśnienie i krzepliwość krwi, co skutkuje tworzeniem się zakrzepów. 4 Menopauza. Damskie hormony estrogeny dbają o elastyczność tętnic i obniżają poziom złego cholesterolu. Gdy kobieta zbliża się do menopauzy, ochrona przed chorobami naczyń i serca wygasa.

5. Otyłość. Przekroczenie prawidłowej masy ciała o 20 proc. znacząco sprzyja rozwojowi miażdżycy, nadciśnienia i cukrzycy. 6 Palenie. Uszkadza śródbłonek i przyspiesza rozwój miażdżycy. Wywołuje długotrwały skurcz tętnic.

7. Lenistwo. Brak ruchu rozleniwia serce i sprzyja nadwadze.

8. Stres. Podnosi ciśnienie krwi i przyspiesza pracę serca, co może prowadzić do niedotlenienia.

9. Obciążenia genetyczne. Rodzinna skłonność do choroby.

Życie na gorąco
Więcej na temat:menopauza | palenie tytoniu | Lekarze | lekarze

Zobacz również

  • W Polsce umiera więcej kobiet w wieku 25-64 lata niż w innych krajach Europy. Najczęstszą przyczyną zgonów są choroby układu krążenia. Jak do nich nie dopuścić, wyjaśnia dr Agnieszka Pawlak. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.