Podwyższony cholesterol — przyczyny i leczenie

Wiele mówi się dziś o niezdrowym cholesterolu, którego poziom rośnie bezobjawowo. Jeśli jest on wysoki, zwiększa się między innymi ryzyko zachorowania na choroby wieńcowe. Jakie są przyczyny wysokiego poziomu cholesterolu i jak go obniżyć?

Objawy wysokiego poziomu cholesterolu LDL

Przyjęło się, że poziom cholesterolu powinien być jak najniższy. Niestety nie zawsze jest to prawda. Są naukowcy, którzy nie ukrywają, że osoby o wysokim poziomie cholesterolu żyją dłużej niż ci, którzy mają go zdecydowanie za mało, choć dotyczy to cholesterolu „dobrego” znanego jako HDL (za „zły” określa się cholesterol LDL). Faktem jest jednak, że jego niski poziom może prowadzić do obniżenia odporności. Na pewno wiele zależy tu od samego organizmu, ale nie jest też prawdą, że podwyższony poziom cholesterolu dotyka tylko ludzi otyłych i seniorów. Wiele zależy od diety, uzależnień czy genetyki.

Problemem jest fakt, że objawów wysokiego poziomu cholesterolu szybko dostrzec nie można. Ten w organizmie gromadzi się przez lata. Dlatego także ważne jest regularne badanie poziomu cholesterolu. Zewnętrzne objawy widoczne są sporadycznie, kiedy na przykład jest on dziedziczony po członkach rodziny. Wówczas jest to tak zwana hipercholesterolemia objawiająca się żółtymi podskórnymi guzkami przy powiekach, łokciach, kostkach i pośladkach. Niestety na ogół pojawiają się one jedynie u osób w średnim wieku i seniorów. Dlatego młode osoby, jeśli nie zdecydują się na badanie krwi na cholesterol, często nie zdają sobie sprawy z tego, że mają problem z jego wysokim poziomem. Inne jego objawy, które mogą być mylone z wieloma różnymi schorzeniami to brak energii, zawroty głowy czy bóle nóg.

Tymczasem wysoki poziom cholesterolu pojawia się nawet u 3-letnich dzieci. W największej grupie ryzyka są dzieci rodziców o podwyższonym poziomie cholesterolu. Szczególną ostrożność należy zachować też wtedy, kiedy ktoś w rodzinie w średnim wieku miał zawał lub udar mózgu. Wówczas nie należy dopuszczać do tego, aby dziecko było otyłe i miało nadwagę.

Cholesterol całkowity — wyniki

Dlatego należy znać poziom swojego cholesterolu. Niestety z badań wynika, że aż 8 na 10 Polaków nie ma pojęcia, jaki ma cholesterol i jakie zagrożenie niesie w sobie jego wysoki poziom. Tymczasem jego podwyższenie powoduje ryzyko zachorowania na choroby wieńcowe, które są przyczyną niemal połowy zgonów w Polsce.

Pamiętać trzeba więc o jego właściwych normach. Podczas badania całkowitego cholesterolu pożądana jego wartość wynosi poniżej 200 mg/dL (5.17 mmo/L). O jego podwyższeniu mówi się, kiedy jest on w granicach 200 – 239 mg/dL (5.17 – 6.18 mmol/L). Wynik powyżej 240 mg/dL (6.21 mmol/L) to już natomiast duże ryzyko zachorowania na choroby serca.

Podwyższony cholesterol a dieta

Na szczęście poziom cholesterolu LDL da się obniżyć. Oczywiście na rynku szeroko dostępne są leki na wysoki cholesterol. To jednak ostateczność. Wcześniej należy wziąć pod uwagę inne sposoby, które pozwolą poprawić sytuację. Tak więc co obniża cholesterol we krwi poza lekami? Wiele zależy od diety. W walce z cholesterolem pomaga między innymi błonnik naturalny. Ponadto nie wolno zapominać o aktywności fizycznej.

Dodaj komentarz