Sól i cukier wrogami układu krążenia

Nie od dziś wiadomo, że cukier jest wrogiem układu krążenia. Oczywiście brak cukru w diecie nie jest możliwy, ale jego nadmiar szkodzi i to mocno. Jednakże i inny biały proszek, a mianowicie sól również nie jest jego sprzymierzeńcem. Co dzieje się z nadmiarem cukrów w organizmie i jak na układ człowieka wpływa zbyt duża ilość soli?

Cukier — czy jest zdrowy?

Badając zależność biały cukier a zdrowie, jasne jest, że jeśli jego ilość jest zbyt duża, to nie jest najlepiej. Czy cukier szkodzi zdrowiu? Oczywiście, albowiem jego nadmiar nasila bowiem wystąpienie nadciśnienia i chorób układu krwionośnego w większym stopniu jak nadmiar chlorku sodu, choć działanie soli dokładnie omówimy za chwilę.

Według statystyk spożywamy około 40 kg cukru rocznie. Wprawdzie w domu spożywa się go coraz mniej, ale wiele cukru dodaje się dziś do wszelkiego rodzaju produktów od płatków śniadaniowych po makarony, a nawet wędliny. Odbija się to rzecz jasna na zdrowiu. O jego wpływie na układ krążenia wspominano już powyżej. Ponadto nadmiar cukru źle wpływa na mózg, stawy, wątrobę, skórę, przewód pokarmowy, zęby, kości, jak i ogólną odporność.

Czemu sól jest niezdrowa?

Czy sól jest szkodliwa? Jeśli w organizmie jest jej zbyt dużo to na pewno. Nadmiar sodu określany jest jako hipernatremia, co może prowadzić do nadciśnienia tętniczego i zaburzeń pracy serca. Są to więc schorzenia, które nieleczone mogą skończyć się zgonem.

Poprzez hipernatremię rozumiemy zaburzenie gospodarki wodno-elektrolitowej, które polega na nadmiarze soli w organizmie. O takim stanie mówi się wtedy, kiedy to poziom chlorku sodu we krwi przekracza 145 mmol/l. Nie ulega jednak wątpliwości, że sód jest bardzo ważnym pierwiastkiem w organizmie, który wraz z potasem i chlorem odpowiada za utrzymanie jego równowagi wodno-elektrolitowej i kwasowo-zasadowej. Poza tym sód i potas utrzymują właściwe ciśnienie osmotyczne krwi, jak i chronią przed utratą wody z organizmu.

Nadmiar soli w organizmie — objawy i przyczyny

Hipernatremia może mieć wiele przyczyn. Tak więc do takiego stanu może dojść wskutek utraty przez organizm czystej wody czy brak wazopresyny, a więc hormonu produkowanego przez podwzgórze. Najczęściej ma to jednak miejsce wskutek błędów dietetycznych i spożywania produktów bogatych w sól, a więc chipsów, orzeszków, paluszków, zup w proszku, wędlin, wędzonych ryb czy żółtych serów.

Nadmiar soli w diecie, może mieć wiele objawów. Jeśli taki stan jest spowodowany odwodnieniem, mówi się tu o wzmożonym pragnieniu, suchości błon śluzowych, znużeniu, osłabieniu mięśni, wysokim ciśnieniu tętniczym, kołataniu serca, bólach głowy, rozdrażnieniu, senności czy zaburzeniach stanu świadomości.

Czy sól zatrzymuje wodę w organizmie? To również możliwe. Wówczas mówimy o przewodnieniu, które objawia się przepełnieniem żył szyjnych, zastój płucny czy obrzęki i przesięk.

Ile soli w diecie?

Brak soli w diecie również nie jest optymalny. Groźniejszy jest jednak jej nadmiar. Według Światowej Organizacji Zdrowia dzienna dawka soli nie powinna przekraczać 5 g, co odnosi się do jednej płaskiej łyżeczki. Badania przeprowadzone przez Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego ukazują, że Polak średnio spożywa dziennie znacznie więcej, ponieważ aż 7,6 g soli.

Skutki nadmiaru soli

Dieta bez soli nie jest najlepszym rozwiązaniem, ale znacznie groźniejsza jest hipernatremia. Przede wszystkim dlatego, że przekłada się na nadciśnienie tętnicze oraz zaburzenia pracy serca. Poza tym może ona doprowadzić do powstania kamieni nerkowych, jak i zwiększa ryzyko rozwoju raka żołądka.

Co zamiast soli kuchennej?

Znając odpowiedź na pytanie, czy sól jest szkodliwa, warto odnieść się do jej zamienników. Tutaj wiele pytań dotyczy tego, czy sól himalajska jest zdrowa. Jak się okazuje, jest to częsty zamiennik zwykłej soli i słusznie, ponieważ poza chlorkiem sodu dostarcza do organizmu wielu innych składników mineralnych, a więc potasu, magnezu, wapnia oraz jodu. Podobnie korzystnie na organizm działają sól morska oraz sól potasowa. Wybór pośród korzystnie oddziałujących zamienników jest więc dość duży.

Dodaj komentarz